Strona główna » Co to jest analiza OZC?

Co to jest analiza OZC?

Z tego wpisu dowiesz się:


Co to jest analiza OZC?

Analiza OZC jest potoczną nazwą analizy zapotrzebowania budynku na ciepło.

Kiedy wykonać analizę OZC?

Analiza OZC jest wykonywana w celu obliczenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Zazwyczaj powiązane jest to z projektowanym źródłem ciepła.

Jak wygląda analiza OZC?

Nie ma przedstawionej metodologii ani wzoru analizy OZC w żadnym rozporządzeniu ani ustawie. Analiza OZC opiera się jednak standardowo na Projektowanej charakterystyce energetycznej, ponieważ korzysta z tych samych norm obliczeniowych m.in. PE-EN 12831.

W analizie tego rodzaju ważne jest określenie wskaźnika zapotrzebowania na ciepło obiektu. Najczęściej wyjściowym parametrem jest zapotrzebowanie na ciepło wyrażone w jednostkach W/m2.

Zgodnie ze standardami analiza OZC powinna zawierać:

 
  • Opis budynku
    Dane identyfikacyjne budynku lub części budynku
  • Parametry przegród
    Parametry przegród budowlanych przyjętych do obliczeń
  • Wskaźnik zapotrzebowania na ciepło
    Wynik obliczeń w postaci zapotrzebowania budynku na ciepło określony zazwyczaj w W/m2.

 

Na co zwrócić uwagę przy analizie OZC?

Analiza OZC jest często niezależnym opracowaniem, nieokreślonym w żadnej ustawie, dlatego może być wykonywana przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień oraz często bez wiedzy i doświadczenia. Ważne jest aby korzystać z oferty doświadczonych audytorów energetycznych, którzy obliczenia wykonują w oparciu o odpowiednie normy i ustawy.

Forma analizy nie jest określona, jednak jej zakres powinien jasno przedstawić specyfikację analizowanego budynku oraz wynik obliczeń w postaci zapotrzebowania na ciepło, najczęściej w W/m2.

Analiza OZC pozwala na prawidłowy dobór źródła ciepła i warto ją wykonać przede wszystkim przy wymianie źródła na nowe, np. na pompę ciepła.


Dzięki za udostępnianie i komentarze!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments